תורמים

הארכיון לסרטים יהודיים על שם סטיבן שפילברג היינו ארגון ללא מטרות רווח הנעזר בתרומות ומענקים לתפעולו. בלא עזרתם הנדיבה של תומכינו ותורמנו לא היה ניתן לעשות את עבודת השימור וההנגשה החשובה שאותה הארכיון מבצע.
בחלק זה של האתר ניתן לקרוא על התורמים המרכזיים שלנו כמו גם על המענקים שניתנו לארכיון.
להלן רשימה מקוצרת של תורמינו אשר מאפשרים את קיומו של הארכיון:

סטיבן שפילברג
ג'ק ולנטי
גרטה שטייניץ - פרייברג
אברהם פ. ראד
מענקים

סטיבן שפילברג

הבמאי והקולנוען סטיבן שפילברג תמך לאורך שנים רבות בפעילות הארכיון, ובשנת 1988 זכה ארכיון הסרטים להיקרא בשמו.


שפילברג הוא אחד מהבמאים המצליחים והפוריים ביותר בתולדות הוליווד. הוא נולד ב - 18 בדצמבר 1946 בסינסינטי, אוהיו וגדל באריזונה. מילדותו אהב לצפות בקולנוע וליצור סרטים: הוא צילם סרטים במצלמת 8 מ"מ עוד בהיותו נער. למד קולנוע באוניברסיטה בקליפורניה, ובשנת -1968 בהיותו בן 18 הציג את סרטו הקצר הראשון.


סרטו הראשון של שפילברג באורך מלא היה "שוגרלנד אקספרס" בכיכובה של גולדי הון. סרט זה זכה לביקורת אוהדת ולהצלחה קופתית, הצלחה שאיפשרה לו להתקדם לעבר הפרוייקט הבא שלו, הסרט- "מלתעות", הצלחתו הקופתית הגדולה הראשונה. להיטים ענקיים אחרים של שפילברג: "אי.טי.", "שודדי התיבה האבודה", "פארק היורה", "רשימת שינדלר", (שזכה בשבעה פרסי אוסקר) ו"להציל את טוראי ראיין".
בשנות התשעים הוא יסד את חברת DreamWorks, ביחד עם ג'פרי קצנברג ודיוויד גפן.
בשנת 2001 זכה שפילברג בתואר הכבוד "אביר האימפריה הבריטית" ("KBE"), פרס הניתן ליוצרים חשובים על ידי מלכת בריטניה.

ג'ק ולנטי

ג'ק יוסף ולנטי נולד ביוסטון שבטקסס בשנת 1921. הוא שירת בתפקיד טייס  B-52 במלחמת העולם השנייה.

אחרי לימודי מנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, הקים ולנטי חברה לייעוץ פוליטי שעבדה בין השאר עם סגן נשיא ארה"ב דאז, לינדון ג'ונסון. בנובמבר 1963, בזמן ביקור קנדי בדאלאס, היה ולנטי בשיירת המכוניות המפורסמת כשנרצח הנשיא קנדי.
מיד לאחר ההתנקשות מינה הנשיא המיועד ג'ונסון את ולנטי לעוזרו האישי בוושינגטון. ב-1966 מונה היועץ הנשיאותי ולנטי לראש איגוד חברות הסרטים של אמריקה (ה- MPAA). ולנטי היה זה שביטל את "קוד ההפקה" של הוליווד מ-1930, וכך סיים עידן של צנזורה נוקשה בארה"ב.
ולנטי גם המציא את שיטת דירוג הסרטים לפי אותיות המקובלת היום. בשנים האחרונות נודע ה- MPAA  בין השאר בשל כך שעשה רבות למען חקיקת זכויות היוצרים בארה"ב ובעולם. הארגון פעל להארכת תקופת הזמן הקיימת של זכות היוצרים על יצירות האמנות שלהם לתקופת זמן בלתי מוגבלת.
גם בעידן הדיגיטלי הקדיש ולנטי את מרצו למניעת העתקותיהן של יצירות אמנות. בזמן כהונתו של ולנטי קידם ה-MPAA  את הצפנת המידע על תקליטור ה-DVD, הכניס את שיטת האזורים הגיאוגרפיים לתקליטורים ותמך בחקיקה של "חוק זכויות היוצרים למילניום הדיגיטלי" (DCMA).
ולנטי פרש במרץ 2004 ונפטר ב2007.

כמה שנים קודם לכן, בדצמבר 2000, קיים ארגון שוחרי האוניברסיטה העברית ארוחת ערב חגיגית לכבוד ג'ק ולנטי, לשעבר יו"ר איגוד חברות הסרטים של אמריקה, בעיר לוס אנג'לס. באותה ארוחה הוכרז ששמה של המבואה בכניסה לארכיון שפילברג ייקרא מעתה ביתן ג'ק ולנטי.
ארכיון שפילברג קיבל תרומות שנתרמו באירוע זה למימון הקולנוע הוירטואלי.
כיום, ניתן לצפות בלמעלה מ-500 סרטים במלואם ובחינם דרך אתר האינטרנט שלנו, בקולנוע הוירטואלי.

גרטה שטייניץ - פרייברג

גרטה שטייניץ - פרייברג, תורמת נדיבה וחשובה לארכיון שפילברג, מימנה העברת אוסף חשוב של סרטים שהיו בסלילים לפורמט של וידיאו. בשנת 1997 ארכיון שפילברג קיבל מידי מוזיאון לוחמי הגטאות קרוב ל-400 סרטים בנושא השואה, בפורמט פילם.
הודות לתרומתה של הגברת פרייברג, הסרטים הועברו מהפילם לפורמט וידאו מסוג בטא, כך שיוכלו לשמש לצפייה במוזיאון לוחמי הגטאות במסגרת התכניות החינוכיות המועברות במקום. עותקי וידאו של סרטים הללו מצויים גם ברשות הארכיון לצרכי צפייה.

הגברת פרייברג נולדה בסילסיה עילית (Upper Silesia), לימים בפולין. בשנת 1940 נשלחה לאחד הגיטאות בפולין ובאפריל 1942 הועברה למחנה ריכוז. המחנה שוחרר על ידי הצבא הסובייטי במאי 1945 והיא נשלחה למחנה עקורים בגרמניה.
הגברת פרייברג מתגוררת בטורונטו, קנדה ומשנת 1962 ואילך היא מקדישה את זמנה לחינוך העוסק בשואה. היא מבוקשת כנואמת לטקסי יום השואה ואירועים אחרים הקשורים בנושא זה בקנדה, בארה"ב ובגרמניה.
הגברת פרייברג שימשה בין השאר בתפקידים נשיאת ארגון ניצולי השואה בקנדה ויושבת ראש הוועד לחינוך השואה ומרכז הזיכרון בטורונטו. היא זכתה בכמה מדליות ואותות הוקרה על עבודתה החשובה.

אברהם פ. ראד

לפני שמו הנוכחי הארכיון נקרא על שם התורם הראשון לאריכון- אברהם פ. ראד, איש עסקים איראני.

ראד נולד כאברהם מיזרחי בשנת 1923 ברוסיהף שם עסק בייצור קרטון. הוא עבר לטהרן, איראן, שם פתח מפעל לייצור  קופסאות קרטון. בזמן השואה עזר בהברחת יהודים ממזרח ארופה לארץ ישראל.

ראד נישא והיה אב לארבע ילדים והתיישב עם משפחתו בסביון שבארץ ישראל.

אברהם ראד היה מהממנים עבור הסרט 42:6 על בן גוריון משנת 1969. בשנת 1972 הסכים לממן את הארכיון לאחר שנחתם הסכם בין האוניברסיטה העבריצ והארגון הציוני העולמי. ההסכם הפך את הארכיון למחסן הסרטים הרשמי עבור הארגיון הציוני העולמי, הסונות היהודי, קרן היסוד והקרן הקיימת לישראל.

הוא גם סייע לשכנע את הרצל גרינוולד להעביר את סרטי הדסה בארכיון.

מענקים

1988 - 1994 - תרומה שנתית למען מלגה ע"ש לין רוטמן, נתקבלה על ידי משה רוטמן מלונדון שהקים את הקרן לשימוש בפרוייקטים מחקריים.

1994 -  ה"קרן הלאומית למדע" העניקה לארכיון תרומה לשם רכישת שולחן עריכה 16 מ"מ ובו ציוד המאפשר להעביר סרטים לווידיאו.

"הקרן לציוד תשתית" של האוניברסיטה העברית העניקה גם היא תרומה בסך 50 אלף דולר לשם רכישת ציוד נוסף.

1995 - הארכיון זכה בפרס מיוחד על תרומתו למען שימור מורשת הסרטים האילמים בישראל במסגרת פסטיבל הסרטים האילמים שהתקיים באותה שנה בעיר פורדנונה שבאיטליה. הספר Israel Before Israel: Silent Cinema in the Holy Land ליווה את תכנית הארכיון בתערוכה, ויצא לאור בזכות תרומתם של פאול גטי KBE וקרן משפחת בן אלי הוניג לפסטיבל.

1996 - טכנאי הארכיון, חיים גרין, השתתף בלימודי קיץ של ארגון ארכיוני הסרטים הבינלאומיים בעיר ברקהאמסטד שבאנגליה, במסגרת מלגה מהמועצה הבריטית והתוכנית ללימודי אמנות באמצעות השגרירות הבריטית.

1998 - הארכיון זכה בפרס מיוחד מ"קרן קלור" לכבוד יום העצמאות ה-50 של מדינת ישראל בסכום של חמשים אלף דולר לטובת שימור סרטים. במסגרת זאת, מימנה המועצה הבריטית לגברת מרים קוליק, עובדת הארכיון את נסיעתה לבריטניה, לשם נסעה כדי לפקח על תחילת עבודת השימור בלונדון.

1999 - הארכיון זכה בפרס "הגה פילם" הרביעי בסכום של 10,000 יורו במסגרת פסטיבל הסרטים האילמים בשסילה, איטליה.

2000 - האוניברסיטה העברית העניקה לצוות הארכיון את פרס הצוות המצטיין.

2001 - קרן לושיוס נ. ליטאוהר, ניו יורק העניקה לארכיון תרומה למימון סריקת החומר של הארכיון במרכז התיעוד ע"ש דוד מאטים.

2000 - 2004 - הודות לנדיבותו של שמשון אורלוף ז"ל מאוסטרליה, משמש עזבונו מידי שנה למימון קלטות לכבוד חג החנוכה ל-300 בתי אב בישראל. בין הסרטים ששלח הארכיון: "בא היום", "יהודי פולין", "העיר הלבנה", "יעקוב בן דוב: אבי הסרט העברי" ו"מפאתי המערב".

2007 - The Righteous Persons Foundation הקרן המסייעת לארכיון המשיכה להעניק לארכיון מימון מקביל (מצ'ינג). בזכות מענק תלת שנתי נדיב מטעמה של הקרן, המשיך הארכיון בפעולותיו בשנים שלאחר מכן, כולל מחקר סרטים.

2012-2011 - הודות לתרומה נדיבה מטעם ועידת התביעות העביר הארכיון לפורמט דיגיטלי סרטים רבים בנושא השואה.

2012 - הארכיון ביצע עבודת שיקום ושחזור לסרט חלום עמי הודות לתרומה נדיבה שהועברה אליו מטעם מפעל הפיס וועדת התרבות.