קולנוע וירטואלי

ארכיון שפילברג שמח להזמין אתכם לאוסף הסרטים העשיר שלנו. לאורך השנים העלינו לרשת כ-600 סרטים, המבחר והמיטב של אלפי הסרטים המצויים באוסף הארכיון. לנוחותכם, חילקנו אותם לפי נושאים וקטגוריות, כך שניתן לצפות בהם חינם באמצעות לחיצה על הקישורים המופיעים בעמוד הזה. תוכלו למצוא סרטים על החיים בארץ לפני הקמת המדינה, תמונות מקהילות יהודיות בעולם, סדרות הממוקדות בנושא מסוים ומידע רב על תחומי החיים במדינת ישראל  כפי שנקלטו במצלמה לאורך השנים. אנו מעדכנים את הקולנוע הווירטואלי כל העת, ומעלים סרטים חדשים שנוספים לאוסף.

הצפייה בתכנים ביוטיוב היינה, כאמור, ללא תשלום. לחיפוש בכל תכני הארכיון כולל אלו אשר אינם נמצאים ברשימות הצפייה ניתן להיכנס לקטלוג שלנו.

כמו כן ניתן לצפות בשאר תכני הארכיון אשר אינם הועלו לאינטרנט בארכיון היושב באוניברסיטה העברית באמצעות קביעת פגישה.

השימוש בתכני הארכיון כגון יצירת העתקים, שימוש בזכויות יוצרים וצפייה בתכני הארכיון שאינם מופיעים בקולנוע הוירטואלי היינה כרוכה בתשלום. למידע על מחירון הארכיון והתחייבות השימוש בזכויות יוצרים אנא בקרו בשאלות נפוצות.

הקולנוע לסרטים יהודיים על שם סטיבן שפילברג

קהילות יהודיות

מדור זה מציע צילומי חובבים והפקות מקצועיות המתעדים את חייהן התוססים והרבגוניים של קהילות יהודיות ברחבי העולם, בצבע ובשחור לבן, באירופה ובארצות המזרח, בעבר ובהווה. בין היתר ניתן לראות כאן צילומים נדירים של יהודים בפולין חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, תיעוד בצבע של חיי הקהילה היהודית במרוקו, מנהיגים ישראליים דנים על הקשר שבין מדינת ישראל ליהדות ארצות הברית והיבטים תרבותיים של חיי הקהילות היהודיות השונות, למשל בתחום המוסיקה

לקישור לרשימת הצפייה לחץ כאן

 

 

קהילה יהודית קצה המערב

השואה ומלחמת העולם השנייה

השואה, הטרגדיה הגדולה ביותר בהיסטוריה היהודית המודרנית, מוצגת בהרחבה באוסף הארכיון. רובם של הסרטים עוסק בגורלם של ניצולי שואה ובתקופה שלאחר המלחמה, כולל הסרט הקלאסי אל תפחידונו , על תנועת ההעפלה לארץ ישראל. יוצא מן הכלל חשוב לכך, המספק עדות מתקופת המלחמה, הוא משפטו של אדולף אייכמן. ניתן למצוא באתר לקט עדויות מתוך המשפט, סרטים על מצבם של העקורים באירופה לאחר המלחמה ופעולות שונות של הנצחה בשנים שלאחר מכן. כמו כן ניתן למצוא תיעוד נדיר בצבע לביקורם של היטלר ומוסוליני בחזית המזרחית, וכן סרט על התגייסותו של היישוב היהודי בארץ למאמץ המלחמתי

לקישור לרשימת הצפייה לחץ כאן

קבר יהודי

לפני קום המדינה

הארגונים הציוניים, אשר מילאו תפקיד מכריע בהקמת המדינה, מימנו גם הפקת סרטים אשר תיארו את בנייתו מחדש של הבית הלאומי היהודי. אוסף זה כולל סרטים מקוריים אשר הופקו בין השנים 1948-1911, ולקטים מתוך סרטי תעודה, בהפקת ארכיון שפילברג. ניתן למצוא כאן תיעוד על הקמתם של יישובים שונים, צילומי נוף של הארץ המתחדשת, סרטים ביתיים המתעדים את מה שהתרחש בארץ מזווית אישית, את יומן החדשות הראשון שצולם ככל הנראה בארץ על אסון טבע בטבריהמראות תוצאותיהן של פרעות תרפ"ט ודמויות בולטות כמו טדי קולק ושמעון פרס בצעירותם.

לקישור לרשימת הצפייה לחץ כאן

חלוצים

מדינת ישראל

הפלא שבעצמאות היהודית המתחדשת מצא את ביטויו גם בסרטים שונים, שהנציחו בצד המאורעות הגדולים גם תופעות מתחומי חיים שונים, גדולים וקטנים. לנוחות המשתמשים, חילקנו את הסרטים הללו לשבע קטגוריות שונות: תקומה וביטחון - עלצה"ל ומלחמות שונות, יישובים כפריים וביטחון - העוסקת בעיקר ביישובי הספר שקבעו במידה רבה את גבולות המדינה החדשה, עלייה וקליטה - על גלי העלייה השונים מראשית ימי המדינה ועד ימינו, ערים - על יישובים עירוניים ותיקים וחדשים בישראל, אמנות - הסוקרת כמה יצירות ויוצרים מעניינים בעולם היצירה הישראלי, ובריאות - הכוללת בעיקר סרטים בהפקת ההסתדרות הרפואית הדסה, על תחום הטיפול הרפואי ומוסדות הרפואה בישראל. 

כללי

תקומה וביטחון

יישובים כפריים וביטחון

עלייה וקליטה

ערים

אמנות

בריאות

דגל ישראל

מורשת

בקטגוריה זו תוכלו למצוא סרטים שונים הסוקרים מאורעות היסטוריים בצד חיי יום יום מתקופות מרתקות בתולדות הציונות ומדינת ישראל.

סדרת הירחונים מביאה אירועים חדשותיים בהתרחשו במדינת ישראל הצעירה, בתחומי הביטחון, הכלכלה, החברה וקליטת העלייה. 

דור תש"ח היא סדרת ראיונות שנערכו בשנים האחרונות עם יוצאי התקופה של הקמת המדינה, המשתפים בעדויותיהם החשובות את הצופים עם המאורעות שהובילו לעצמאות ישראל. 

אוהלי פלמ"ח היא עמותה המפיקה סרטים תיעודיים המנציחים את פועלה של היחידה הצבאית החשובה שלחמה בארץ בתקופת מלחמת העולם השנייה ובמאבק מול הבריטים. כמה מסרטים אלו הועלו לרשת וניתן לצפות בהם במדור זה. 

ירחונים

דור תש"ח

אוהלי פלמ"ח

מגן דוד על בניין בבנייה

האוניברסיטה העברית בירושלים

ארכיון שפילברג פועל כיחידה באוניברסיטה העברית, ולפיכך הוא גם ביתם של סרטים רבים שהופקו על ידי האוניברסיטה או עליה. מאז פתיחתה בשנת 1925 נקשר שמה של האוניברסיטה באירועים היסטוריים רבים, בדמויות רבות ובפרוייקטים רבי השפעה, ואת כל אלו ניתן לראות באוסף הסרטים. הסרטים הללו מסייעים גם במעקב אחרי התפתחות הפעילות המדעית בישראל, מציגים כמה דמויות בולטות שפעלו בתחום הזה בארץ, ונותנים תמונה רחבה על התפתחותה של ירושלים, שבה שוכנת האוניברסיטה העברית. 

לקישור לרשימת הצפייה לחץ כאן

הקמת האוניברסיטה