על הארכיון

ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש שפילברג הוא האוסף הגדול ביותר בעולם של סרטי תעודה בנושאים יהודיים. הארכיון מכיל למעלה מ-18,000 כותרים של סרטים מתקופות שונות החל משלהי התקופה העות'ומאנית ועד ימינו אלה. בארכיון סרטים כמעט בכל פורמט ויזואלי לרבות פילם, סוגי וידאו שונים וקבצים דיגיטליים.
בין השאר, תוכלו למצוא אצלנו תיעוד נדיר של יהודי פולין ערב מלחמת העולם השנייה, את הסרט המפורסם על הקמת המדינה ורגעים מרגשים של יהודים העולים לארץ אז והיום.
הסרטים נשמרים במערכת מתוחכמת של בקרת אקלים, ואנו עמלים רבות על שימורם והנגשתם לציבור הרחב באמצעות דיגיטציה והעלאה לרשת.
אוסף הסרטים שלנו אינו רק שיקוף יפה ומקיף של תולדות העם היהודי במאה ה-20, אלא גם שרטוט של נשמתו כפי שנקלטה בעדשת המצלמה.

השימוש בשירותי הארכיון כרוך בתשלום. להלן מחירון שירותי הארכיון.

price_list.pdf462 KB

תולדות הארכיון

ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש סטיבן שפילברג נוסד בשלהי שנות ה-60 על-ידי ההיסטוריון פרופ' משה דיוויס ז"ל והיסטוריונים נוספים מן האוניברסיטה העברית בירושלים.
המנהל הראשון של הארכיון היה דר' ג'פרי ויגדור ז"ל. הארכיון נקרא בזמנו על שם התורם הראשון אליו, אברהם פ' רד, איש עסקים ממוצא איראני, שהעניק את תמיכתו לארכיון במשך כמה שנים. בשנת 1973 הכריזה ההסתדרות הציונית העולמית על ייעודו של ארכיון הסרטים לארכיב הסרטים הרשמי שלה ושל גופים הקשורים אליה, כדוגמת קק"ל וקרן היסוד.
כיום מנוהל הארכיון בשיתופם של  המכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית ושל ההסתדרות הציונית העולמית. לארכיון יש מעמד של ארכיון ציבורי במסגרת ארכיון המדינה.
מאז שנת 1987 נקרא הארכיון על שמו של יוצר הסרטים המפורסם סטיבן שפילברגאשר העניק לו תרומה נדיבה.
בשנת 1996 עבר הארכיון למשכנו הנוכחי, אשר תוכנן במיוחד לשם כך, בפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית.
המבואה באוניברסיטה שבה נמצא הארכיון נקראת מאז שנת 2000 ע"ש ג'ק ולנטי  המנוח, לשעבר  יו"ר איגוד הסרטים האמריקאי.
הארכיון עוסק בסוגי פעילויות שונות הכוללות הרצאות, מחקר, שימור והפצה, דיגיטציה והנגשת החומרים לציבור. הארכיון משרת קהל יעד נרחב: מפיקים, במאים, חוקרים, גורמי חינוך שונים - סטודנטים ומרצים במוסדות אקדמיים, בתי ספר, מרכזי תרבות, בתי אבות וכל מי שמתעניין/ת בתולדות הציונות, עם ישראל ומדינת ישראל.

ארכיון שפילברג חבר בפדרציה של ארכיוני הסרטים (FIAF) ובאיגוד ארכיוני הקולנוע   (AMIA).

תורמים

הארכיון לסרטים יהודיים על שם סטיבן שפילברג היינו ארגון ללא מטרות רווח הנעזר בתרומות ומענקים לתפעולו. בלא עזרתם הנדיבה של תומכינו ותורמנו לא היה ניתן לעשות את עבודת השימור וההנגשה החשובה שאותה הארכיון מבצע.
בחלק זה של האתר ניתן לקרוא על התורמים המרכזיים שלנו כמו גם על המענקים שניתנו לארכיון.
להלן רשימה מקוצרת של תורמינו אשר מאפשרים את קיומו של הארכיון:

סטיבן שפילברג
ג'ק ולנטי
גרטה שטייניץ - פרייברג
אברהם פ. ראד
מענקים

סטיבן שפילברג

הבמאי והקולנוען סטיבן שפילברג תמך לאורך שנים רבות בפעילות הארכיון, ובשנת 1988 זכה ארכיון הסרטים להיקרא בשמו.


שפילברג הוא אחד מהבמאים המצליחים והפוריים ביותר בתולדות הוליווד. הוא נולד ב - 18 בדצמבר 1946 בסינסינטי, אוהיו וגדל באריזונה. מילדותו אהב לצפות בקולנוע וליצור סרטים: הוא צילם סרטים במצלמת 8 מ"מ עוד בהיותו נער. למד קולנוע באוניברסיטה בקליפורניה, ובשנת -1968 בהיותו בן 18 הציג את סרטו הקצר הראשון.


סרטו הראשון של שפילברג באורך מלא היה "שוגרלנד אקספרס" בכיכובה של גולדי הון. סרט זה זכה לביקורת אוהדת ולהצלחה קופתית, הצלחה שאיפשרה לו להתקדם לעבר הפרוייקט הבא שלו, הסרט- "מלתעות", הצלחתו הקופתית הגדולה הראשונה. להיטים ענקיים אחרים של שפילברג: "אי.טי.", "שודדי התיבה האבודה", "פארק היורה", "רשימת שינדלר", (שזכה בשבעה פרסי אוסקר) ו"להציל את טוראי ראיין".
בשנות התשעים הוא יסד את חברת DreamWorks, ביחד עם ג'פרי קצנברג ודיוויד גפן.
בשנת 2001 זכה שפילברג בתואר הכבוד "אביר האימפריה הבריטית" ("KBE"), פרס הניתן ליוצרים חשובים על ידי מלכת בריטניה.

ג'ק ולנטי

ג'ק יוסף ולנטי נולד ביוסטון שבטקסס בשנת 1921. הוא שירת בתפקיד טייס  B-52 במלחמת העולם השנייה.

אחרי לימודי מנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד, הקים ולנטי חברה לייעוץ פוליטי שעבדה בין השאר עם סגן נשיא ארה"ב דאז, לינדון ג'ונסון. בנובמבר 1963, בזמן ביקור קנדי בדאלאס, היה ולנטי בשיירת המכוניות המפורסמת כשנרצח הנשיא קנדי.
מיד לאחר ההתנקשות מינה הנשיא המיועד ג'ונסון את ולנטי לעוזרו האישי בוושינגטון. ב-1966 מונה היועץ הנשיאותי ולנטי לראש איגוד חברות הסרטים של אמריקה (ה- MPAA). ולנטי היה זה שביטל את "קוד ההפקה" של הוליווד מ-1930, וכך סיים עידן של צנזורה נוקשה בארה"ב.
ולנטי גם המציא את שיטת דירוג הסרטים לפי אותיות המקובלת היום. בשנים האחרונות נודע ה- MPAA  בין השאר בשל כך שעשה רבות למען חקיקת זכויות היוצרים בארה"ב ובעולם. הארגון פעל להארכת תקופת הזמן הקיימת של זכות היוצרים על יצירות האמנות שלהם לתקופת זמן בלתי מוגבלת.
גם בעידן הדיגיטלי הקדיש ולנטי את מרצו למניעת העתקותיהן של יצירות אמנות. בזמן כהונתו של ולנטי קידם ה-MPAA  את הצפנת המידע על תקליטור ה-DVD, הכניס את שיטת האזורים הגיאוגרפיים לתקליטורים ותמך בחקיקה של "חוק זכויות היוצרים למילניום הדיגיטלי" (DCMA).
ולנטי פרש במרץ 2004 ונפטר ב2007.

כמה שנים קודם לכן, בדצמבר 2000, קיים ארגון שוחרי האוניברסיטה העברית ארוחת ערב חגיגית לכבוד ג'ק ולנטי, לשעבר יו"ר איגוד חברות הסרטים של אמריקה, בעיר לוס אנג'לס. באותה ארוחה הוכרז ששמה של המבואה בכניסה לארכיון שפילברג ייקרא מעתה ביתן ג'ק ולנטי.
ארכיון שפילברג קיבל תרומות שנתרמו באירוע זה למימון הקולנוע הוירטואלי.
כיום, ניתן לצפות בלמעלה מ-500 סרטים במלואם ובחינם דרך אתר האינטרנט שלנו, בקולנוע הוירטואלי.

גרטה שטייניץ - פרייברג

אברהם פ. ראד

לפני שמו הנוכחי הארכיון נקרא על שם התורם הראשון לאריכון- אברהם פ. ראד, איש עסקים איראני.

ראד נולד כאברהם מיזרחי בשנת 1923 ברוסיהף שם עסק בייצור קרטון. הוא עבר לטהרן, איראן, שם פתח מפעל לייצור  קופסאות קרטון. בזמן השואה עזר בהברחת יהודים ממזרח ארופה לארץ ישראל.

ראד נישא והיה אב לארבע ילדים והתיישב עם משפחתו בסביון שבארץ ישראל.

אברהם ראד היה מהממנים עבור הסרט 42:6 על בן גוריון משנת 1969. בשנת 1972 הסכים לממן את הארכיון לאחר שנחתם הסכם בין האוניברסיטה העבריצ והארגון הציוני העולמי. ההסכם הפך את הארכיון למחסן הסרטים הרשמי עבור הארגיון הציוני העולמי, הסונות היהודי, קרן היסוד והקרן הקיימת לישראל.

הוא גם סייע לשכנע את הרצל גרינוולד להעביר את סרטי הדסה בארכיון.

מענקים

צוות הארכיון

דבורה שטיינמץ, מנהלת הארכיון ומנהלת שירות לקוחות.

הצטרפה לארכיון בשנת 1994. בעלת תואר BA בתקשורת מטעם קווינס קולג', ותואר MA בספרנות מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. סיימה את הקורס המקוון שעסק בשימור אוספים אודיו-ויזואליים מטעם אוניברסיטת New South Wales. דבורה שטיינמץ יזמה את הקמתה של מחלקת ההפצה של הארכיון ומתחזקת אותו.

טל': 02-5881511

deborahst@savion.huji.ac.il

 

רובין זלבן, ספרנית.

הצטרפה לארכיון בשנת 2005. בעלת תואר BS מאיטקה קולג', ותואר MLIS מUWM במילווקי. אכראי על קיטלוג ואוסף מטיס.

טל': 02-5881509

robinz@savion.huji.ac.il

שעות קבלה ודרכי התקשרות

ארכיון הסרטים ע"ש שפילברג פתוח למטרות מחקר וצפייה
בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 16:00-9:00, בתיאום מראש.

 

ניתן למצוא מידע מפורט על הסרטים שבאוסף באמצעות הקטלוג המקוון, בחיפוש עצמאי.
 
במקרה הצורך ניתן גם להיעזר בייעוץ של ספרנים מצוות הארכיון. שירות זה כרוך בתשלום. מחירון שירותי הארכיון מצורף בתחתית עמוד זה.

 

כתובת

ארכיון הסרטים היהודיים ע"ש סטיבן שפילברג
האוניברסיטה העברית בירושלים
ביתן ג'ק ולנטי
הר הצופים, ירושלים 9190501
ישראל

 

טלפון: 02-5882513

פסק: 025812061

דואר אלקטרוני: jfa@savion.huji.ac.il