ג'ק ולנטי

 

ג'ק יוסף ולנטי נולד ביוסטון שבטקסס ארה"ב בשנת 1921. הוא שירת כטייס B-52 במלחמת העולם השנייה ולמד מנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד. ולנטי הקים חברה לייעוץ פוליטי שעבדה בין השאר עם סגן נשיא ארה"ב דאז, לינדון ג'ונסון. בזמן ביקור קנדי בדאלאס בנובמבר 1963, נכח בשיירת המכוניות המפורסמת בה נרצח. עם ההתנקשות מינה הנשיא המיועד ג'ונסון את ולנטי לעוזרו האישי בוושינגטון ובשנת 1966 התמנה לראש איגוד חברת הסרטים של אמריקה (MPAA). במסגרת תפקידו ביטל את "קוד ההפקה" של הוליווד וכך סיים עידן של צנזורה נוקשה בארה"ב. בין היתר המציא ולנטי את שיטת דירוג הסרטים לפי אותיות המקובלת עד היום.

בשנים האחרונות MPAA פעל רבות למען חקיקת זכויות היוצרים בארה"ב ובעולם, בעיקר בתחום הארכת תקופת הזמן של זכויות היוצרים על יצירותיהם לתקופת זמן בלתי מוגבלת, וולנטי הקדיש את מרצו למניעת העתקות של יצירות אמנות בעידן הדיגיטלי. תחת כהונתו קידם MPAA את הצפנת המידע על תקליטורי DVD, הוסיף את שיטת האיזורים הגיאוגרפים לתקליטורים ותמך בחקיקת "חוק זכויות היוצרים למילניום הדיגיטלי" (DCMA).

בדצמבר 2000 ערך ארגון שוחרי האוניברסיטה העברית ארוחת ערב חגיגית לכבודו בלוס אנג'לס. בערב זה הוכרזה ההחלטה על כך שהמבואה בכניסה לארכיון שפילברג תיקרא מעתה ביתן ג'ק ולנטי. בין היתר באירוע זה קיבל הארכיון תרומות למימון הקולנוע הוירטואלי.

כיום, ניתן לצפות בלמעלה מ-500 סרטים במלואם ובחינם דרך אתר האינטרנט שלנו, בקולנוע הוירטואלי.

ולנטי פרש במרץ 2004 ונפטר בשנת 2007.