אוסף מאטיס

בנוסף למלאי הסרטים ישנו בארכיון גם מרכז תיעודי המכיל צילומי סטילס ודברי דפוס שונים בנושאים יהודיים-ישראליים. אוסף זה אינו מוגבל רק לסרטים השמורים בארכיון. בתחילה הכיל המרכז רק חלק קטן מן התיקיות שהופקדו בארכיון ע"י המוסדות הלאומיים.
בשנת 1988 ירש הארכיון את אוספו של דוד מאטיס (1988-1906), עיתונאי שכתב ביידיש והתעניין רבות בסרטים יהודיים. החומר שאסף במשך ארבעה עשורים כלל כ-700 תיקיות המכילות אלפי קטעי עיתונות, צילומים ותעודות אחרות. בעקבות התרומה העצומה של האוסף, כיבד הארכיון את זכרו של מאטיס וקרא למרכז התיעודי על שמו. האוסף מוסיף לגדול, וכל העת נוספים לו חומרים חדשים.
כמה מוותיקי התעשייה הקולנועית היהודית והישראלית הפקידו בידי המרכז התיעודי שלנו אוספי סרטים השייכים לעבודתם, וחלק מהם אף תרמו אותם למרכז. אורי גפן, ארכיונאי מושב שבי ציון הצליח להציל חלק ניכר מאוסף נורמן לוריא מ"סרטי פלשתינה". האוסף החשוב הזה עזר למלא את הפער הגדול שישנו בנוגע למה שידוע לנו על תולדות הסרט העברי בשלהי שנות ה-40 וראשית שנות ה-50. מיכאל אלקינס, במאי, תסריטאי ועורך ידוע, תרם גם הוא את האוסף שלו למרכז.  האוסף מכיל תסריטים, התכתבויות וכתבות ביקורת.
האוסף יוצא הדופן של מארי רוזנברג (1872-1966) נתרם לארכיון באפריל 2005 על ידי אחיינו, ד"ר סיריל לוין ורעייתו סוזי. בשנת 1911 נסע מארי רוזנברג, ממנהיגי הקהילה היהודית באנגליה, עם רעייתו לפלישתינה שהייתה אז תחת השלטון העותומני, שם הפיק את הסרט הציוני הראשון. האוסף בעל ערך רב: הוא מכיל יומנים, תעודות מגוונות וצילומים שמספקים מידע רב על התרבות הקולנועית באותה תקופה.
בשנת 1971 תרמה הגברת אלן נבון, אלמנתו של יוסף נבון, כ-50 סלילי 16 מ"מ, שרובם הם סרטים שצולמו בצבע. יוסף נבון, אחד ממקימי "אולפני גבע" בהרצליה, היה מפיק, צלם וטכנאי קול. כעבור 34 שנים, באוגוסט 2005, נתרמו תעודותיו של יוסף נבון. אוסף התעודות מסייע להבנת אוסף הסרטים, ולכן הוחלט להפקיד את שניהם באותו ארכיון.
בעזרת מענק נדיב מ- Lucius N. Littauer Foundation, New York סרק הארכיון את החומר במרכז מאטיס, ועתה החומרים נגישים, וניתן לקרוא אותם באמצעות מאגר פנימי
בשנים האחרונות אנו מעלים את אוסף מאטיס למאגר מקוון המנוהל בידי חברת ארטליד.

לצערנו בזמן זה מאגר ארטליד אינו פתוח לשימוש לקהל הרחב. אנו עושים כל שביכולתנו להנגיש את המאגר ומקווים להעלותו לגישה מקוונת בקרוב.